ZASADY PRZYZNAWANIA DODATKU AKTYWIZACYJNEGO Osoby posiadające status osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku, w przypadku podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, mają możliwość ubiegania się o przyznanie dodatku aktywizacyjnego.
- W przypadku, gdy w wyniku skierowania przez Urząd Pracy osoba bezrobotna podejmie zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę, może ubiegać się o dodatek aktywizacyjny w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę, a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50% zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1, przez okres, w jakim przysługiwałby jej zasiłek dla bezrobotnych.
- W przypadku, gdy ww. osoba bezrobotna z własnej inicjatywy podejmuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, może się ona ubiegać o dodatek aktywizacyjny w wysokości do 50% zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1, przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby jej zasiłek dla bezrobotnych.
Dodatek aktywizacyjny nie przysługuje w przypadku:
- skierowania bezrobotnego przez urząd pracy do prac interwencyjnych, robót publicznyc lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane,
- podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej u pracodawcy, u którego był zatrudniony lub dla którego wykonywał inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny,
- podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej za granicą Rzeczpospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego,
- jeśli między kolejnymi umowami jest przerwa obejmująca, co najmniej 1 dzień roboczy i dana osoba w czasie tej przerwy nie zarejestrowała się w Powiatowym Urzędzie Pracy ,
- przebywania na urlopie bezpłatnym,
- tymczasowego aresztowania.
Osoba spełniająca w.w. warunki może złożyć wniosek o przyznanie dodatku aktywizacyjnegow Powiatowym Urzędzie Pracy w Zgorzelcu. Do wniosku należy dołączyć kserokopię umowy o pracę lub innej pracy zarobkowej (oryginał do wglądu i wykonania kserokopii do dołączenia do akt).Dodatek aktywizacyjny jest świadczeniem obligatoryjnym i przyznawany jest osobie spełniającej w.w warunki od dnia złożenia wniosku w okresie zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej.
Druki wniosków o przyznanie dodatku aktywizacyjnego są dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zgorzelcu na parterze budynku przy wejściu lub na stronie internetowej:
zgorzelec.praca.gov.pl. Druk wniosku można pobrać wchodząc do zakładki dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy: świadczenia pieniężne - dodatek aktywizacyjny - załączniki. Wnioski prosimy składać do skrzynki nadawczej umieszczonej na parterze Powiatowego Urzędu Pracy w Zgorzelcu ul. Pułaskiego 14 lub za pośrednictwem operatora pocztowego.
Ponadto wniosek o dodatek aktywizacyjny można złożyć również za pośrednictwem platformy elektronicznej: praca.gov.pl . W celu złożenia wniosku należy założyć konto na platformie praca.gov.pl, dodatkowo klient ustawia wyrażenie zgody na doręczanie pism poprzez praca.gov.pl Zgoda ta jest każdorazowo dostępna do modyfikacji przez klienta po zalogowaniu się do konta w praca.gov.pl i przejściu do danych konta. Do założenia konta w ramach portalu praca.gov.pl konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego z certyfikatem kwalifikowanym lub profilu zaufanego oraz konta poczty elektronicznej (e-mail) do wysłania powiadomień o zdarzeniach związanych z korespondencją.
Osoba uprawniona do dodatku aktywizacyjnego zobowiązana jest do bezzwłocznego i nie później niż do 7 dni poinformowania Powiatowego Urzędu Pracy w Zgorzelcu o wszelkich zmianach dotyczących pracy, którą świadczę w okresie przysługiwania dodatku aktywizacyjnego, a w szczególności:
- o ustaniu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;
- o zmianie wysokości wynagrodzenia (dotyczy osób skierowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Zgorzelcu w niepełnym wymiarze czasu pracy);
- o zmianie pracodawcy;
- o przebywaniu na urlopie bezpłatnym;
- o tymczasowym aresztowaniu.
W sytuacji nadpłaty dodatku aktywizacyjnego z powodu nie dopełnienia obowiązku powiadomienia o zaistnieniu okoliczności powodujących ustanie prawa do dodatku aktywizacyjnego , osoba uprawniona zobowiązana zostanie do zwrotu nienależnie pobranego dodatku aktywizacyjnego.
Podstawa prawna: - Art. 48, art. 76 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2020 poz.1409 z późn. zm. ),
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2009r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz.U. z 2014r. poz.1189).